New York Eyaleti Marketplace Satış Vergisi Öneriyor

New York Valisi Andrew Cuomo, 2017-2018 İcra Bütçe Tasarısı’nda (“FY 2018 Budget Bill”) Marketplace satış vergisi de dahil olmak üzere, vergi ile ilgili çeşitli değişiklikler önermektedir. Öneri de şunlar bulunuyor:
“Amazon ve eBay gibi çevrimiçi sağlayıcılar, çevrimiçi sağlayıcı dışındaki satıcılara ürünlerini tüketicilere satmak için bir pazaryeri sağlıyor. Halihazırda, bu tür dış satıcıların, eğer satıcı New York’ta bulunuyorsa, New York sakinlerinden satış vergisi toplamaları gerekmektedir. Birçok pazar tedarikçisi, bu durumda dış satıcı için vergi toplamayı kabul eder. Bütçe tasarısı, pazaryeri sağlayıcılarına, satıcının New York içinde ya da dışında bulunmasına bakılmaksızın, New York sakinlerine satış yapıldığında verginin toplanmasını zorunlu kılıyor. ”

Bu öneri, anayasaya uygunluğu şüpheli olduğu için ve pazar yerleri için önemli uyumluluk yükleri oluşturma potansiyeli nedeniyle Valinin eleştirilen 2015-2016 Bütçe Teklifine çok benzer.

Mevcut yasalara göre, satıcılar New York satış vergisini yalnızca New York’ta bulunmaları halinde toplarlar. Bunun yerine başka bir eyalette bulunuyorsa, New York sakinlerinden hiçbir vergi toplanmaz. Amazon Fulfillment (FBA) kullanıcısı olan ve stoklarını, satış vergisi ağında bulunan New York depolarından birinde saklayan satıcılar da New York satış vergisi toplarlar.Vali, pazaryeri satıcıları tarafından satıldığı için muhtemelen satış vergisi tahsil edilmeyen Amazon’daki satışların % 50’sini ele almak istiyor. Amazon zaten kendi satışları için neredeyse tüm eyaletlerde satış vergisi topluyor.
Bu yeni öneri, eBay, Amazon ve Etsy’nin yanı sıra, New York’ta yeteri kadar varlığı olan diğer pazar yerlerini de, satıcıların bulunduğu yere bakılmaksızın New York Eyaleti sakinlerinden vergilerini toplamaya zorlayacak, ki bu miktar 100 milyon $ dan fazla satış anlamına geliyor.
Tasarı, satış vergisi toplama yükünü etkili bir şekilde satıcıdan pazaryerine kaydırıyor.
Pazar yerleri, çevrimiçi satıcılar ve hatta daha geniş kapsamlı teknoloji şirketleri, bu öneriye karşı agresif bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor. Zaten eBay’in New York merkezli alıcılarına ve satıcılarına, kendi eyaletlerinin parlamento üyelerine başvurmalarını rica eden mesajlar gönderdiklerini duymuştuk.
Teknoloji CEO’larını ve yöneticilerini temsil eden TechNet, bu bütçe önerisine karşı kampanya yürütüyor.

TechNet, kampanyaya “WE R HERE” (“BİZ BURADAYIZ”) sloganıyla katılıyor.
“Pazar Yeri Vergi planı, New Yorklulara zarar verecek, maliyetleri artıracak ve yenilik ekonomisini zayıflatacaktır.”
— Matthew Mincieli, TechNet Kuzeydoğu Bölge Müdürü.
Eğer öneri kabul edilirse, New York bu uygulamada ilk eyalet olacak ve bunun diğer eyaletler için bir emsal teşkil edeceğine inanılıyor.

 

New York (eyalet)
Vikipedi, özgür ansiklopedi

New York, ABD’nin Orta Atlantik ve Kuzeydoğu bölgesinde bulunan eyaletlerinden birisidir. Başkenti Albany, en büyük şehri New York Şehri’dir. 62 vilayeti ile, ülkenin nüfusu en yüksek üçüncü eyaletidir. Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey ve Pennsylvania ile karadan, Rhode Island ile de sudan komşudur. Ayrıca Kanada’nın Quebec ve Ontario bölgelerine uluslararası sınırı vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük şehir olan, ülkenin finans kültür ulaşım ve üretim merkezi New York Şehri burada bulunmaktadır.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir