ICANN TMCH Veritabanı Kayıt Hizmeti

ICANN tarafından kurulan ve esas hak sahiplerinin hakkını korumaya yönelik olarak geliştirilen TMCH veritabanı sistemi kayıt kabul etmeye başlamıştır. TMCH (Trademark Clearinghouse) sisteminin kapsadığı yeni (.buy, .gold, .istanbul …vb gibi) alan adı uzantılarının tahsis işlemleri yakında başlayacaktır.

Marka sahipleri sahip oldukları tüm markaları TMCH veritabanına kayıt ettirerek tüm yeni gTLD uzantıları için Sunrise aşamasına katılma hakkına sahip olabilecektir. Sunrise döneminde bir sıkıntı yaşanmaması adına tüm marka sahiplerinin TMCH veritabanına kayıt olmalarının öneminin altını çizmek isteriz.

TMCH Veritabanı Sistemi iki işleve sahiptir:

1- Her bir alan adı uzantısının tahsis otoritesi, alan adlarını tahsise açtığı zaman, TMCH veritabanına kayıt edilmiş olan markalar için marka sahibine öncelikli alım hakkı tanınacaktır. Diğer bir ifadeyle sisteme kayıt olduğunuzda, markanıza ait uzantıyı alma hakkı önce size tanınmış olacaktır. Bir marka TMCH veritabanına kaydedildiğinde Sunrise dönemi için birdaha belge gerekmeksizin yeni çıkacak tüm gTLD uzantıları için bir daha evrak beyan edilmesine gerek kalmayacaktır.

2- Ön alım süreci içerisinde marka sahibi veritabanına kayıt ettiği markayı tescil ettirmek istemezse, genel alım sürecinde ilgili ibare herkesin kullanımına açılacaktır. Fakat bu süreç içerisinde ilgili ibareye 3. Bir kişi başvurduğunda bu kişi veritabanına kayıtlı markadan ve kullandığı sınıflardan haberdar edilecektir. Tecavüz teşkil eder nitelikteki bir kullanımda da iyiniyetli olmayacağı hatırlatılacaktır. Eş zamanlı olarak aynı bildirim marka sahibine de iletilecektir. Fakat marka sahibine alan adının tahsisi yönünde bu aşamada bir İnisiyatif hakkı tanınmamaktadır. Diğer bir deyişle, eğer ön alım hakkından faydalanmaz iseniz devamı sürecinde alan adını tahsis etmek isteyen kişiye marka sahipliğine yönelik bilgilendirme yapılacak fakat kendisine yapılan bildirime rağmen kendisi işlemlere devam edebilecektir. Tahsis işlemi gerçekleştikten sonra tecavüz teşkil eder nitelikte bir kullanım söz konusu olur ise, UDRP süreçlerine benzer fakat daha hızlı bir tahkim mekanizması ile alan adı geri alınabilecektir.

TMCH Veritabanına kayıt olma koşulları:

1- Başvurulacak markaların tescilli olma zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru halindeki markalar kabul edilmeyecektir.
2- İlgili markaya ait ancak ve ancak birebir başvuru yapılabilecektir.
3- İlgili marka logolu ise logonun beraberindeki ibare için ayrıca başvuru yapılabilecektir.

kaynak: IHS Telekom

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir