Facebook Marketplace Üzerinden Alışveriş

 

Facebook, marketplace ile çevrenizdeki insanlarla alışveriş yapma fırsatını sunuyor.
İnsanların birbirleriyle iletişim kurduğu Facebook son yıllarda ürün alıp satmak için de bir iletişim kanalı haline geldi.

Bu aktivite Facebook Gruplarında başladı ve büyük ölçüde yayıldı. Yerel bir mahalledeki ailelerden dünyadaki koleksiyonculara kadar her ay 450 milyondan fazla insan alım satım gruplarını ziyaret ediyor.

 

Bugün, insanların daha fazla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için, çevremizdeki kişilerle ürünleri keşfetmek, satın almak ve satmak için elverişli bir yer olan Marketplace’i yazıyorum.

Marketplace seveceğiniz şeyleri bulmakta ve elinizden çıkarmak istediğiniz şeylere yeni bir ev bulmakta işinizi kolaylaştırıyor. Bunu, insanlar için en iyi deneyim haline getirmek adına yeni opsiyon ve özellikler oluşturmaya devam edeceklerini de okudum.

Marketplace’i ziyaret etmek için sadece Facebook uygulamasının en altındaki mağaza ikonuna tıklayarak keşfetmeye başlayabiliyorsunuz. (Henüz Türkiye’de aktif olmadığı için bu butonu göremeyeceksiniz)

Yakınınızda satılan ürünleri keşfedebilir birkaç tıklama ile elinizdeki ürünleri çevrenizdeki kişilere satmak için ilan açabilirsiniz.

Marketplace cevrenizdeki insanların satmak için listelediği ürünlerin resimleriyle açılır. Spesifik bir ürün bulmak için, üst tarafta arama yapabiliyor ve sonuçları lokasyona, kategoriye ve fiyata göre filtreleyebiliyorsunuz.

Ayrıca Elektronik, ev eşyası giyim gibi farklı kategorilerdeki ürünlere de göz atabiliyorsunuz.
Lokasyon sabitleme ile aradığınız bölgeyi ayarlayabilir veya tamamen farklı bir şehre geciş yapabilirisiniz.
İlginizi çeken birşey bulduğunuz zaman, ürünün tanımı, satıcının adı, profil resmi ve onun genel konumu dahil, daha fazla detay görebilmek için resmin üzerine tıklayabilirsiniz. Hatta bu ürünü daha sonrası için kaydedebilirsiniz de. Ancak kaçırmadan satın almak gerekir.

 

Ürünü istediğinize mi karar verdiniz? Satıcıya Marketplace’ den direkt mesaj yollayarak ürünle ilgilenidiğinizi bildirip ve teklif yapabilirsiniz. Mesajlaşmak için Facebook messenger penceresini kullanabiliyorsunuz.
Bu noktadan sonra satıcı ve siz detayları istediğiniz şekilde çözümleyebilirsiniz. Marketplace’deki ürünler için Facebook ödeme veya gönderi hizmeti henüz verilmiyor.

Satacağınız ürünleri sadece birkaç adımda listeleyin
Marketplace’de ürün satmak en az onu aramak kadar kolay.

 

 

 

 

Kısaca:
1. Ürününüz fotoğrafını çekin ya da arşivinizden ekleyin
2. Ürün adını, tanımını ve fiyatını girin
3. Konumuzu onaylayın ve bir kategori seçin
4. Yayınlayın

İçeriğiniz hazırsa sadece 2 dk sürüyor. Kopyala- yapıştır.

Artık bölgenize bakan herkes ürününüzü bulabilir ve satın almak istiyorlarsa size mesaj atabilir. Ürününüzü Marketplace’ de yayınlarken aynı zamanda belirli bir Alım-Satım grubunda da yayınlayabilirsiniz.
Marketplace’deki mevcut ve geçmişteki tüm işlemlerinizi takip etmek için “Ürünlerim” bölümünü ziyaret edebiliyorsunuz. Orada, kayıtlı ürünlerinizi, satışa sunduğunuz ürünleri ve diğer insanlarla olan tüm yazışmalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Şu anda dört ülkede, yakında yeni ülkelerle. Marketplace, şu anda iPhone ve Android için Facebook uygulamasıyla Amerika’da kullanılabiliyor. Önümüzdeki aylarda yeni ülkeler ekleyerek genişlemeye devam edeceğini biliyoruz. Marketplace aynı zamanda Facebook’ un masaüstü versiyonunda kullanılabilir hale gelecek.

Web arayüzü

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir