Amazon Prime Air

Amazon insansız hava aracı olarak bilinen Drone ile ürün teslimatı projesinde ilerliyor. 30 dk veya daha kısa bir zaman içerisinde belli bir ağırlığa sahip (5kg a kadar olduğu söylenmekte) ürünleri “Amazon Prime Air” hizmeti altında satmayı planlıyor.


Sistemin emniyetini ve verimliliğini arttıracak, müşterilerine hızlı teslimatı sağlamak için projeyi geliştiriyorlar. Bu yazıyı yazdığım tarihlerde henüz USA de bu servis açılmadı. Ancak 2016 Aralık ayında, Amazon, drone tarafından İngiltere’deki ilk testini başarıyla tamamladı deniyor.

Her ne kadar şu anda bilim kurgu gibi gelse de yakında yolda gördüğümüz posta kamyonları gibi normal kalacak.

Güvenlik konusu gündemde. Bu anlamda Amazon güvenliğe önem veriyor. “sense and avoid” adında algılama ve önleme teknolojisini inşa edeceklerini söylüyorlar. Deneme sürüşlerinde bu teknoloji ile ilgili geri bildirimleri, programı geliştirmek için kullanıyorlar.

30 dk veya daha kısa bir sürede paket teslimatı yapması planlanan bu hizmeti tüm dünyaya sunabilmeleri için ihtiyacı karşılayacak temel güvenliğin sağlanması ve gerekli olan tüm altyapı kurulumlarının tamamlanması beklenmekte. Servisin kullanım tarihi ile ilgili herhangi bir kaynak bulamadım.

Drone olarak kullanılan araçlardan farklı görünümlere sahip birçok alternatif var. Servis hayata geçtikten sonra ihtiyaçlara ve karşılaşılan problemlerin çözümlerine uygun bir şekilde daha çok değişeceği söylenmekte.

Bu taşıtlar birden çok uluslararası alanlarda geliştiriliyor ve test ediliyor. Amazon’un bu servisi ile ilgili Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Avusturya, Fransa ve İsrail’de Prime Air geliştirme merkezleri var.

Amazon Prime Air’in uçuş sahası ile nasıl entegre edileceği başka bir soru.

Küçük dronelar için hava sahasının tasarımı

Diğer bir konu hava koşulları. Güneşli, rüzgarsız, gün ışığının olduğu koşulların dışında kar, rüzgar ve daha sert hava koşulları için nasıl bir çözüm geliştirecekleri de merak konuları arasında yer alıyor.

Amazon Prime Air ile sipariş vermek

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir