Amazon HQ2

Amazon, HQ2 Amazon’un Kuzey Amerika’daki ikinci merkezi olacak. İnşaat için 5 milyar doları aşkın yatırım yapmayı düşünüyor ve bu ikinci genel merkezin 50.000’i aşkın yüksek gelirli işleri de içerecek şekilde büyümesini bekliyor. Seattle’daki mevcut kampüse eşit olacak. Amazon’un doğrudan işe alma ve yatırımına ek olarak, Amazon HQ2’nin inşası ve sürmekte olan operasyonunun on binlerce ek iş ve çevresinde onlarca milyar dolar ek yatırım yaratması bekleniyor.

Amazon Seattle Merkezi
Amazon Seattle’daki 2010’dan 2016’ya kadar olan yatırımlarının şehir ekonomisine 38 milyar dolar katkı sağladığını tahmin ediliyor. Amazon tarafından Seattle’ da yatırım yapılanın her bir dolar kent ekonomisi için toplamda 1,40 dolar ek oluşturdu.

AMAZON SEATTLE HQ

Bina sayısı 33square feet 8,1 milyonamazon merkezindeki yerel perakende satışları 24 restoran/kafe + 8 diger servisler

amazon çalışanları 40.000+
dogrudan sermaye yatırımı(binalar&altyapı) 3,7 milyar dolar
operasyonel giderler(yan gereksinimler&bakım) 1,4 milyar dolar
çalışanların tazminatları 25,7 milyar dolar
Amazonluların ve misafirlerin yıllık otel geceleme sayısı 233.000(2016)

Çalışanların ulaşım parası olarak kentin toplu taşıma sistemine ödenen tutar43 milyon dolar

Amazon’un doğrudan yaptığı yatırımlar sonucu şehirde yaratılan ek işler 53.000

Amazon’un doğrudan yaptığı yatırımlar sonucu yerel ekonomide dolaylı oluşan ek yatırımlar 38 milyar dolar

Amazon’un doğrudan yaptığı yatırımlar sonucu Amazon çalışanı olmayanların gelirindeki artış 17 milyar dolar

diğer Seattle’daki mühendislik / Ar-Ge merkezlerine sahip Fortune 500 şirketlerinde artış 2010 da 7 olan rakam 2017 de 31 e yükseldi

** 2010 (Amazonun merkezini Seattle sehir merkezine taşımasından itibaren) 2017 Haziran ayına kadar
**2010-2016 arası. ABD Bureau of Economic Analysis tarafından geliştirilen girdi-çıktı metodolojisi ve çarpanları kullanarak hesaplanan

Amazon Hakkında

Girişimcilik
Amazon’da küçük işletmelerin büyümelerine ve dijital ekonominin fırsatlarını ele geçirmelerine yardımcı oluyoruz. Geçen yıl sadece 100.000’den fazla küçük işletmenin her biri Amazon’da 100.000 dolardan fazla satış gerçekleştirdi ve Amazon, Fulfillment by Amazon programını kullanarak küçük işletmeler adına 185 ülkede müşterilere 2 milyar ürün gönderdi. Bugün, dünya çapında Amazon tarafından satılan öğelerin yarısından fazlası, ABD’de ve yurtdışında milyonlarca yeni müşteriye ulaşmak için Amazon Marketplace’i kullanan küçük işletmeler ve girişimcilerden geliyor. Amazon’da satış yapan küçük işletmeler ve girişimciler, Amazon dışında dünya çapında 600.000’den fazla yeni iş yarattı.

Amazon’da Çalışmak

Dünya çapında 380.000’den fazla çalışana sahibiz ve saatlik iştirakçilerine en üst düzey yöneticilerine kadar hepsi, Leave Share and Ramp Back gibi yenilikçi programlar da dahil olmak üzere aynı cömert sağlık imkanlarından ve doğum izninden faydalanıyor. Amazon, Fast Company’nin En Yenilikçi Şirketlerinde 1 Numara, Fortune’un Dünyanın En Beğenilen Şirketleri’nde 2 Numara, Harris Anketi’nin Kurumsal İtibar araştırmasında 1 Numara ve LinkedIn’in ABD’nin en arzu edilen şirketleri listesinde 2 numara. Ayrıca Amazon, Askeri Gaziler için fırsatlar sunmayı taahhüt eden şirketlerin bulunduğu Military Times’ Best for Vets listesine dahil edildi.

Toplumda
Faaliyet gösterdiği topluluklara, komşuları ve çalışanları yararına olacak şekilde yatırım yapmaı Amazon için önemli. Amazon, Seattle’ da, şehir genelinde her kökenden ve gelir seviyesinden insanı destekleyen yüzlerce hayır kurumuna bağışta bulunmuş ve bunu yenilikçi yollarla yapıyor. Kar amacı gütmeden evsiz ailelere barınak sağlayan Mary’s Place için Seattle merkez ofisinde içinde kalıcı bir ev inşa ediyor. Bu bağış, en yeni binalarından birinde 47.000 sq. ft. alana sahip olacak ve 200 aileye konut sağlayacak.

Sürdürülebilirlik ve Çevre
Sürdürülebilirlik ve çevrenin korunması üzerine çalışmak için ölçek(scale) ve yaratıcı kültürünü koyuyor. Own Container Ships(Kendi Konteyner Gemileri) ve Frustration Free Packaging(kolay açılan, %100 geri dönüşümlü, koruyucu ambalajlama teknikleri kullanılarak yapılan paketleme) gibi ambalaj yeniliklerimiz tek başına 2016’da 55.000 tondan fazlasını aşan ambalaj fazlalığını elimine etti. Amazon, 2017 State of Green Business raporuna göre ABD’de yenilenebilir enerjinin önde gelen kurumsal alıcısıydı.
Şu anda ülke çapında rüzgar çiftlikleri tarafından üretilen enerjiyi satın alıyor ve 2020 yılına kadar 50 fulfillment(depolama, paketleme ve kargolama) ve sortation(ayırma) merkezlerinde güneş sistemleri dağıtmayı planlıyor. Ek olarak, Seattle’daki mevcut kampüsteki en yeni binalar, ofis alanlarını ısıtmak için yakınlardaki bir veri merkezinde üretilen ısıyı kullanan yenilikçi bir enerji geri dönüşüm sistemi kullanarak ısıtılıyor.

Amazon HQ2 Sık Sorulan Sorular Amazon HQ2 nedir?
Amazon HQ2 , Kuzey Amerika’daki ikinci Amazon merkezi olacak. Özellikle yazılım geliştirme ve ilgili alanlarda, güçlü yerel ve bölgesel yeteneklere sahip aynı zamanda müşterilerimiz adına işe alım ve yenilik yapmaya devam etmesi için elverişli iş dostu ve istikrarlı bir lokasyon arıyor.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir